Medová medicína proti nachlazení

28.11.2016

Podzimní dny jsou opět tady a s nimi dorazily obvyklé virózy, nachlazení a chřipky. Pro lehčí průběh rýmy a kašle a úlevu při bolesti v krku se nám doma osvědčily medovo-cibulové kapky. Nenajdete v nich žádnou umělou chemii, jen samé přírodní látky, které opravdu pomáhají a chutnají i dětem.

Na přípravu kapek potřebujete: 1 střední cibuli, 1 stroužek česneku, kvalitní med, nejlépe od vašeho ověřeného včelaře.

Cibuli nasekejte, česnek prolisujte. Dejte do misky a zalijte přiměřeným množstvím tekutého medu, aby byly pevné přísady ponořené. Misku přikryjte a nechte nejméně hodinu odpočívat, čím déle, tím lépe. Potom přeceďte, nalijte do skleničky a podávejte několikrát denně po lžičkách po dobu trvání nachlazení.

Kapky mají řadu variant.

Superčesnekové - pokud jste česnekoví, přidejte více česneku dle vaší chuti.

Bezčesnekové - naopak pokud česnek nemusíte, lze ho vynechat, cibule a med samotné také udělají dobrou službu. I když česnek s jeho antibakteriálními a protiplísňovými účinky sílu kapek znásobí, nelze zastírat, že výrazně ovlivní i jejich chuť a ta nemusí každému sedět. Bezčesnekovou verzi lze dát i do čaje, to si s česnekem neumím představit :-)

Citrónové - do směsi můžete nalít také šťávu z poloviny citrónu, dodá vitamín C a příjemnou chuť.

Šalvějové - máte-li doma čerstvou nebo sušenou šalvěj, můžete tam nechat vyluhovat i tuto všestrannou bylinku, nepřekonatelnou proti chrapotu a bolesti v krku. Jen pozor v těhotenství nebo pokud kojíte, je to velmi účinný prostředek pro zastavení laktace!

Bezové - lze přidat i lžičku nasušených květů černého bezu, studnici vitamínu C.

Eleuterokokové - eleutherococc je keř rostoucí v Asii a Rusku, látky obsažené v jeho kořeni výrazně povzbuzují imunitu. Do směsi přidejte lžičku sušeného kořene a nechte vyluhovat, nebo na lžičku již hotových medových kapek nakapte 15-30 kapek extraktu (u dětí 1 kapku na 4 kg hmotnosti) a užívejte 3x denně.

A tak by se dalo pokračovat dál a dál, dle vašich chutí a preferencí. Kapky jsou opravdu účinné, nedám na ně dopustit. Přitom z věcí, které má obvykle každý doma a nemusí tak dotovat chamtivý farmaceutický průmysl. Pokud kapky vyzkoušíte, přeju vám, ať zaberou. Ale ještě víc přeju, ať je zkoušet ani nemusíte a pevné zdraví se vás drží během celé zimy :-)