Youtube tipy: Co s dětmi v nevlídném počasí

19.04.2017

Ač podle kalendáře má být jaro v plném proudu, pohled z okna připomíná střídavě nevlídný podzim a rozbředlou zimu. Jak zabavit caparty, když ven se nedá a vy už jste přehráli všecky stolní hry, vyrobili kde co, přečetli všecky knížky a potřebujete aspoň chvíli klidu?

Samozřejmě, že posadit děti k televizi nebo Youtube není řešení na dlouho, aspoň ne pro rodiče na stejné vlně, ale někdy je to nevyhnutelné. Pak je dobré vědět, co jim pustit, ať z toho plyne aspoň nějaká přidaná hodnota.


České lidovky

Kanál 24SnailsMedia nabízí klasické české lidovky s animovanými klipy a textem, najdete i karaoke verze. V nabídce jsou jednoduché popěvky jako "Šla Nanynka do zelí", delší kusy jako "Já jsem muzikant" i obsahově a melodicky složitější písničky jako "U panskýho dvora" či "Ach není tu, není". Můžete jen poslouchat, nebo i zpívat, každá písnička se dvakrát zopakuje, abyste se ji stihli naučit. Chcete-li, aby vaše děti měly v malíčku národní hudební dědictví, rozhodně doporučujeme.

https://www.youtube.com/user/24SNAiLSMEDiA

Čiperkové

Děti zpívají dětem. Tak by se dal shrnout kanál dětské hudební skupiny Čiperkové. Písničky vlastní ("Vosy", "Opička Ola") i převzaté ("Starý farmář farmu měl") zpívají děti v maskách zvířátek, kytičky a sluníčka. Doprovázejí je jednoduché choreografie, které se vaše ratolesti mohou naučit a tancovat taky. Čiperkové navíc i vystupují, takže pokud si je děti oblíbí, máte šanci vidět je naživo.

https://www.youtube.com/channel/UCVGHomAxlCzmBH7T5SN0_ag

Fíha tralala

Mrzí vás, že dnešní mládež už neumí slovensky? Celospolečensky to asi neovlivníte, ale vaše děti mohou této řeči porozumět díky sledování kanálu skupiny Fíha tralala. Slovenské písničky doprovází tanečky, které si děti rychle osvojí. Podobně jako u Čiperků jsou zpěváci v maskách, jen jsou to dospěláci. A taky vystupují živě! Když si je najdete, možná zjistíte, že je už znáte, aniž o tom víte. Písničce "Bum bác" na Youtube totiž neuniknete...

https://www.youtube.com/user/divadlonakolesach

Little Baby Bum

Angličtinu si zase děti pocvičí s písničkami pod hlavičkou Little Baby Bum. Najdete tady řadu kompilací anglických školkových rýmovaček, např. "Row Row Row Your Boat", "Itsy Bitsy Spider", "Humpty Dumpty", "Wheels On The Bus" atd. Prvními doteky angličtiny provázejí stále stejné animované postavičky, které si malí diváci snadno oblíbí. Že nerozumí, to jim ani v nejmenším nevadí!

https://www.youtube.com/user/LittleBabyBum

TuTiTu

Krátké klipy s kouzelným létajícím autíčkem, které vypouští tvary a součástky, jež se skládají ve věci, co děti běžně obklopují, jako různé hračky, dopravní prostředky, dobroty apod. Klípky jsou podbarvené pouze nevtíravou hudbou a až na samý závěr zazní jediné slovo - název dané věci. Videa jsou původně v angličtině, ale existuje celá řada jazykových mutací (česká zatím ne). Zabaví ty nejmenší (barevné pohyblivé tvary), ale i větší zvídavé děti (můžete spolu hádat, jaká věc se složí) a užitek nakonec budete mít i vy (zopakujete si slovíčka).

https://www.youtube.com/user/tutitutv


A jaká videa frčí u vás?